Jakiś czas temu do wykonania rysunku technicznego wystarczyła zwykła kartka papieru i przyrządy kreślarskie takie jak: ołówek, linijki, cyrkiel czy gumka do ścierania. Lecz z biegiem czasu i postępem technologicznym powstały aplikacje CAD, których celem było zastąpienie dotychczas używanych przyrządów kreślarskich. Jedną z takich aplikacji jest program MegaCad.

MegaCad od początku swojego istnienia jest postrzegany przez profesjonalistów jako silna pozycja wśród systemów CAD. Dzięki prostocie obsługi oraz szerokiej palecie możliwości stał się przebojem na rynku światowym. Nic więc dziwnego, że jest on jednym z najlepiej sprzedających się programów - ponad 80000 instalacji w ciągu pięciu lat istnienia.

W Polsce system MegaCad zdobył wiele prestiżowych nagród, m. in.:

  • Nagroda Publiczności za produkt najlepiej odpowiadający potrzebom przemysłu na targach CAD/CAM '94, '95 i '97.
  • Złoty Medal - Międzynarodowe Targi Poznańskie "Infosystem '95".
  • Najlepszy zakup według PC World Komputer.
  • Nagroda za oprogramowanie dla budownictwa - Częstochowskie Targi Budownictwa '96 i '97.
  • Pierwsza Nagroda Białostockiego Żubra - Targi Tech-Expo '95
  • Nagroda za oprogramowanie na VII Międzynarodowej Konferencji i Wystawie WKTiL '98.
  • Nagroda I-go stopnia przyznana przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za "Zastosowanie komputerowego programu wspomagania projektowania MegaCad w nauczaniu przedmiotów zawodowych w technikach budowlanych".

MegaCad jest programem szybko rozpowszechniającym się na naszym rynku. W 1992 roku pojawił się po raz pierwszy w Polsce. Pierwsza wersja miała oznaczenie 2.01. W późniejszych czasach pojawiły się nowe wersje programu 3.4, 4.0, 4.1, 4.2, 4.5, 4.8, a we wrześniu 2004 roku miały swą premierę najnowsze wersje: MegaCad 2005 2D i 2005 3D. Obecnie w Polsce, 3700 firm projektując posługuje się MegaCAD'em.

MegaCad jest programem pozwalającym przede wszystkim na tworzenie projektów technicznych. Dodatkowe aplikacje zewnętrzne przystosowują go do zarządzania różnego rodzaju sieciami: terenowymi lub znajdującymi się wewnątrz budynku. Położenie elementów sieci definiuje się w sposób graficzny (w programie MegaCad), a ich parametry techniczne - w bazie danych (np. Access). MegaCad może również służyć jako deska kreślarska, wykorzystywana przez zewnętrzny program obliczeniowy do prezentacji wyników w postaci graficznej. Zastosowano dwukierunkową konwersję plików graficznych w formatach: DXF, DWG, CDL, HPGL.

MegaCad jest programem pracującym w środowisku Windows (98, NT, 2000 lub XP). Nie wymaga od sprzętu więcej niż samo środowisko. I tak dla Windows 98 wystarczy Pentium z 32 MB RAM i 200 MB wolnego miejsca na dysku twardym. Niezbędna jest jednak myszka (lub podobne urządzenie), bez której nie da się obsługiwać programu.

MegaCad jest programem umożliwiającym samodzielne opracowanie rysunku już po 15 godzinnym kursie. Nie wymaga sprzętu lepszego niż wymagany przez system Windows. Jest tańszy od programów konkurencyjnych, prostszy w obsłudze i dopuszcza dowolne modyfikacje okna graficznego. Może współpracować z systemami pisanymi w dowolnym języku programowania.
Pakiet zawiera aplikacje służące do: prostego podpisywania funkcji pod klawiaturę, tworzenia własnych fontów, konwersji rysunków do innych programów oraz tworzenia slajdów złożeniowych i wydruku, z możliwością podziału rysunku większych rozmiarów na formatki (np. A4).